Súrodenci

Autor: Daniela Pikulova | 7.9.2014 o 21:12 | (upravené 7.9.2014 o 21:17) Karma článku: 9,34 | Prečítané:  428x

Interakcia medzi súrodencami je niečo na čo som sa veľmi tešila a zároveň sa toho aj vskutku bojím. Pre mňa je to totiž chaos a španielska dedina. Som jedináčik, takže mám len veľmi hmlistú predstavu o tom, ako to medzi súrodencami asi funguje. Tri vlastné deti – hups..

Mať doma dve rovnako staré bábätká je ale naozaj neopakovateľný zážitok. Ja, ako „vyučený psychológ“ ich ohromene sledujem a príde mi to neskutočne zaujímavé. Ich komunikácia je úžasná. Plynulá bábätkovčina síce medzi nimi funguje, ale zatiaľ to nie je hlavný spôsob komunikácie. Podstatné informácie (aj o rozsahu polovice normovanej wordovskej strany) si vedia odovzdať iba pohľadom. Môžu si robiť zle (mierne povedané), môžu si závidieť a žiarliť na seba, ale od prvej chvíle medzi nimi panuje dokonalá zhoda v tom, kedy prepnúť do režimu „Pozor, ide mama!“ a nahodiť úsmevy od ucha k uchu, že pohodička, hoci pred sekundou sa išli pozabíjať.

Celá uveličená to sledujem a často mi až v druhom kole napadne, že by som mala zasiahnuť, lebo Tomáša asi bolí, keď má poskakujúcu Ivušu zakvačenú vo vlasoch..

Pre Miš teda fáza, kedy boli bábätká odpratané z cesty a v zásade nezavadzali, skončila a Ivuška a Tomáško sú rozlezení úplne všade. Jedna z najlepších vecí, čo sa nám mohla stať je, že dvojičky sú chlapec a dievča. Znamená to, že nebudú (a ani nie sú) na seba takí nalepení ako keby boli rovnakého pohlavia a teda ani Miš nebude z ich vzťahov vyradená. Už teraz je vidno, ako Ivutiena maximálne zbožňuje veľkú sestru. Často hovorím, ako Mišele stačí sa iba prejsť okolo Ivuši a tá sa ide udusiť od smiechu aké je to totálne vtipné a nápadité. Stále na to platí. Nieto ešte, keď sa Miš rozhodne sa s Ivuškou „hrať“. To bábätko si od nej všetko nechá. Tam, kde ja už veľmi úporne rozmýšľam, či nezasiahnem, v strachu o holý bábätkací život, Ivuška nestačí s dychom, ako visí za jednu ruku a na plné hrdlo sa smeje. Brat až taký zaujímavý nie je.

Tomáš vyzerá, že bude salámista (čo iné mu pri dvoch sestrách ostáva, že?). Občas sa na Mišele uchechtne, aj jej hračky sú fajn, ale že by ju uznával ako božstvo, povedať nemôžem. Viac ho zaujíma maminka a ani nedýcha, keď sa mu venuje tatinko. On nás už aj vie osloviť menom (zatiaľ však iba keď je zle). No jasné, dobre mu padne, keď môže s hurónskym revom poskákať po Ivanke a vydrapiť jej hračku z rúk. Inak sa hráva sám, ani psi ho nejak mimoriadne nezaujímajú.

Miš zatiaľ tiež viac inklinuje k sestre. Aj keď niečo pomáha, tak najradšej s Ivutienou. Tomáš je do počtu.

Prvá naozajstná spoločná aktivita je kúpanie. Tam je tie vzťahy vidno najviac. Tomčiak sedí a žuje všetko, čo k nemu pripláva, prípadne akútne potrebuje všetko čo má práve v ručičkách Ivutiena. Miš ich striedavo oboch sprchuje. Ivuška je vo vytržení, že zase dostala plnú dávku vody zo sprchy rovno do tváre a Tomášovi je to jedno. Pokračuje v obžúvaní, alebo šmátra Ivuši po tvári lebo nevie trafiť hračku.

Každým dňom však čakám zmeny. Miš teraz už pred deťmi v zásade nemá kam ujsť („Maminka, prečo za mnou stále chodia!?“), takže sa pomaly učíme ako sa s tým vysporiadať. Aj tak sa však bojím sa prvého otvoreného konfliktu medzi nimi. Cítim veľkú zodpovednosť za ich dobré vzťahy, pretože si myslím, že do značnej miery závisia aj od toho, ako sa k súrodencom správajú rodičia, práve keď majú konflikt.

Ale poviem vám, že keď ideme autom a všetci traja sa vzadu smejú, je to pre mňa chvíľa, keď si hovorím, že to celé má zmysel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?